Арсовска Томовска се сретна со Кристијан Тимоние, амбасадор на Република Франција во Република Македонија

Скопје, 06. октомври 2016 година

Министерката за информатичко општество и администрација Марта Арсовска Томовска денеска се сретна со новоименуваниот амбасадор на Република Франција во Република Македонија, неговата екселенција г-дин Кристијан Тимоние.

Арсовска Томовска се сретна со Саша Огненовски- претседател на ИКТ-комората при Сојузот на стопански комори (ССК)

Скопје, 6 октомври, 2016 година

Министерката за информатичко општество и администрација Марта Арсовска Томовска, по вчерашната средба со МАСИТ, денеска одржа работен состанок и со ИКТ-комората при Сојузот на стопански комори (ССК).

Нема да дозволиме административците да трпат политички притисоци

Скопје, 05 октомври 2016

Интервју на Министерот за информатичко општество и администрација Марта Арсовска Томовска, за „Вечер“.

http://vecer.mk/makedonija/nema-da-dozvolime-administrativcite-da-trpat-politichki-pritisoci

 

Редовен годишен состанок со МАП тимот на НАТО

Скопје, 05. октомври 2016 година

Претставници на Министерството за информатичко општество и администрација денеска одржаа редовен годишен состанок со претставници на МАП тимот на НАТО, посветен на реформата во јавната администрација.

 

РЕАКЦИЈА на Министерството за информатичко општество и администрација

Скопје, 04. октомври 2016 година

Почитувани,

Кирацовски продолжува со реализација на својата партиска агенда, во која со големи букви е запишано – ќе јадеме живи луѓе и ќе избркаме од работа од хигиеничар до министер.

МИОА пред предвидениот рок ги реализира одредбите за унапредување на администрацијата

Скопје, 30 септември 2016 година

„Повторно пред истекот на законски предвидениот рок февруари 2017 година, МИОА е подготвено за реализација на новововедените законски одредби кои се однесуваат на раководните административни службеници, и тоа во насока на унапредување на нивните вештини и раководни компетенции“, изјави на денешната прес конференција Министерката за информатичко општество и администрација Марта Арсовска Томовска.

РЕАКЦИЈА на Министерството за информатичко општество и администрација

Скопје, 29 септември 2016 година

Почитувани,

Хипокризијата на дополнителниот заменик на министер во министерството за информатичко општество и администрација нема крај.

Министерката Арсовска Томовска се сретна со израелскиот амбасадор Дан Оријан

Скопје, 29 септември 2016 година

Министерката за информатичко општество и администрација Марта Арсовска Томовска денеска оствари работна средба со Дан Оријан, амбасадор на Државата Израел во Република Македонија и со почесниот конзул Градимир Шумковски.

Заменик Министерот Муцунски се сретна со Заменик Министерот за економски развој на Косово Беса Гаши

Скопје, 28 септември 2016 година

Развој на заеднички проекти во делот на промоција на електронските услуги со цел зголемување на вработеноста, беше една од темите на денешниот состанок меѓу Заменик Министерот за информатичко општество и администрација Тимчо Муцунски и Заменик Министерот за економски развој на Косово, Беса Зогај Гаши.

Арсовска Томовска во статија на престижниот светски портал за технологија „Networkworld“

Масачусетс, 25 септември 2016 година

Престижниот портал за технологија ,,Networkworld,, во најновата статија за неодамнешниот Светски форум за ИКТ во Холандија, го издвојува учеството на Министерката за информатичко општество и администрација Марта Арсовска Томовска, како еден од клучните говорници на форумот.

Арсовска Томовска на Светскиот форум „Давос на ИКТ“ во Холандија, посветен на дигиталната трансформација

Ајндховен, 20 септември 2016 година

Министерката за информатичко општество и администрација Марта Арсовска Томовска учествуваше на најпрестижниот светски форум за ИКТ во Холандија, познат како „Давос на информациско-комуникациските технологии“. Станува збор за „Глобалниот форум 2016“ што се одржа на тема: „Дигитализација: Глобална трансформација-нови практики, на кој се дискутираше за влијанието на дигитализацијата врз развојот на општеството, визии за иднината, нови современи практики, како и примената на дигитализацијата во различните сфери на живеењето.

Syndicate content